niedziela, 15 marca 2020

Filtry masek przeciwgazowych

Na moim blogu prezentowałem już pewną ilość masek przeciwgazowych. Wpisy prezentujące je, można przeczytać tutaj: [link]. Najważniejszym chyba elementem maski przeciwgazowej, odpowiadającym za jej właściwości ochronne jest filtropochłaniacz. Oprócz tych, dołączanych w zestawie z maską, produkowano także wiele innych, specjalistycznych rodzajów pochłaniaczy i filtrów. Kilka z nich chciałbym tu zaprezentować.

Na początek (powyżej), poglądowe zdjęcie kilku różnych typów filtrów i pochłaniaczy. Na samej górze, po lewej standardowy filtropochłaniacz, używany w większości polskich masek przeciwgazowych z okresu PRLu. Zarówno wojskowych jak i cywilnych. Obok, czerwony filtropochłaniacz FP 203/1-IV/W. Po środku, z lewej pochłaniacz P 22/1-W, obok natomiast hopkalitowy pochłaniacz CO. Na samym dole po lewej filtropochłaniacz MS-4, do maski MC-1 "mysz". Na samym końcu zaś para filtropochłaniaczy do maski MP-4 "buldog".

Pierwszy filtropochłaniacz pokazywałem już niejednokrotnie, przy okazji masek MUA, OM-14 oraz ML (linku do wpisów: [link], [link], [link]). Znajdujący się obok, w takiej samej puszcze, jednak pomalowany czerwoną farbą filtropochłaniacz par i gazów FP 203/1-IV/W jest natomiast dość ciekawy.

Ten typ filtropochłaniaczy chronił między innymi przed substancjami, takimi jak: aceton, alkohol etylowy, amoniak, bromowodór, chlor, jod, kwas octowy, octan etylu, pirydyna, chlorek winylu, mrówczan etylu oraz czterochloroetylen. Mocuje się go do rury maski na standardowy gwint 40mm.

Zdaje się, że filtorpochłaniacze te miały głównie przeznaczenie przemysłowe, ale były także używane przez wojsko. Na plombach znajdują się oznaczenia producenta: WSK - Warszawa, oraz PZL Warszawa II. Ten egzemplarz wyprodukowano w roku 1991.

Kolejny jest pochłaniacz P 22/1-W, przeznaczony do pochłanianiu unoszących się w powietrzu oparów 66 różnych substancji trujących. Obudowę stanowi tu skrócona wersja tej samej puszki, którą zastosowano w dwóch poprzednich filtropochłaniaczach. Mniejsze wymiary i waga są tu spowodowane faktem, że P 22/1-W to tylko pochłaniacz, a nie filtropochłaniacz, pozbawiony jest zatem części z filtrem przeciwpyłowym.
Jak widać na plombach i innych oznaczeniach, pochłaniacz został wyprodukowany w roku 1998, przez firmę Maskpol. Nie był używany.

Następnie hopkalitowy pochłaniacz tlenku węgla. W odróżnieniu od większości polskich filtrów i pochłaniaczy, ten znajduje się w okrągłej puszce. Pomalowany jest zieloną, wojskową farbą. Ten egzemplarz wyprodukowano w roku 1985.
Co ciekawe, pochłaniacz ten posiada nie tylko gwint w górnej części, umożliwiający przykręcenie go do rury maski. U dołu pochałaniacza mamy drugi gwint. Umożliwia on dołączenie kolejnego urządzenia filtrującego. W przypadku gdy zagrożenie stanowił jedynie tlenek węgla, sam pochłaniacz wystarczył. Jednak gdyby oprócz czadu w atmosferze występowały inne substancje trujące, można było dołączyć inny filtropochałniacz. Poniżej przykład zamocowania do pochłaniacza CO filtropochłaniacza MS-4, od maski MC-1.

Ostatnie widoczne na pierwszym zdjęciu urządzenia ochronne to filtropochłaniacz MS-4, od maski MC-1 "mysz" (przedstawione lepiej tutaj: [link]), oraz dwa płaskie filtropochłaniacze od maski MP-4 "buldog" (o których także pisałem już na blogu, tutaj: [link]).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz