niedziela, 17 września 2017

Nurty w postapokalipsie

Postapokalipsa, w skrócie często nazywana postapo, to gatunek fantastyki przedstawiający, jak sama nazwa wskazuje świat po apokalipsie. Gatunek ten nie jest nowy, za pierwszy utwór postapokaliptyczne uznaje się książkę "Ostatni człowiek" (ang. "The Last Man") napisaną w roku 1826 przez Mary Shelley, autorkę między innymi powieści o Frankensteinie.

Dziś da się wyróżnić dwa nurty w fantastyce postapokaliptycznej. Można by je nazwać "Zachodnim" i "Wschodnim".

Nurt zachodni w dużej mierze powstał na bazie "etosu" westernowego. Dzikie pustkowia, powszechne bezprawie i czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwa. Najczęściej scenerią są tu pustynie a przeciwnikami gangi bandytów i dzikie plemiona zdegenerowanych kreatur, które w tych "postapokaliptycznych westernach" zastępują Indian. Nierzadko pojawia się też postać szeryfa. Fabuła zazwyczaj nastawiona jest tu na walkę z przeciwnikami, często bardzo efektowną. W postapokalipsie zachodniej pojawiają się też zombie. Najlepszym przykładem nurtu zachodniego jest chyba seria filmów "Mad Max". Innymi przykładami zachodniego postapo są gry "Fallout", "Waestland" i "Rage" oraz serial "The Walking Dead".
Fotos z filmu "Mad Max"
Art z gry "Fallout"

Wschodnie postapo powstało w dużej mierze w oparciu o doświadczenia komunizmu i katastrofę w Czarnobylu. Scenerią są tu zazwyczaj wschodnioeuropejskie lasy i łąki. W utworach z nurtu wschodniego zazwyczaj ukazana jest raczej samotność i walka z samym sobą, niż z uzbrojonymi przeciwnikami. Najlepszym przykładem wschodniego postapo jest moim zdaniem film "Stalker" Andrieja Tarkowskiego. Do innych przykładów można zaliczyć serię gier i książek w uniwersum S.T.A.L.K.E.R.-a oraz grę "Escape from Tarkov".
Fotos z filmu "Stalker"
Art z gry "S.T.A.L.K.E.R."

Warto jeszcze przyjrzeć się dwóm innym utworom postapokaliptycznym. Film "Droga" Johna Hillcoat'a, na podstawie książki Cormac McCarthy'ego, o tym samym tytule. Choć film nakręcono w USA i zalicza się raczej do nurtu zachodniego, ma wiele wspólnego z utworami wschodnimi, zwłaszcza jeśli chodzi o ogólny klimat i scenerię.
Fotos z filmu "Droga" 

Drugim ciekawym przypadkiem jest seria gier i książek z "Universum Metro 2033". Choć autorem koncepcji jest Rosjanin Dmitrij Głuchowski, to konstrukcja świata ma wiele wspólnego z zachodnim postapo, zwłaszcza gry komputerowe z tej serii, w których nacisk postawiono na dużą ilość akcji i walki.

Ja osobiście wolę nurt wschodni, który jest moim zdaniem mniej efekciarski. A może po prostu bliższy mi, ze względu na położenie geograficzne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz