Po sformowaniu Obrony Cywilnej w Polsce w roku 1973 (a właściwie przeformowaniu Powszechnej Samoobrony w nową organizację) konieczne stało się unormowanie i sformalizowanie kwestii szkoleń członków formacji Obrony Cywilnej jak i ludności w tym zakresie. Podstawowym ogniwem tego procesu mieli być Instruktorzy Obrony Cywilnej. W roku 1976 ogłoszono "Wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju z 20 listopada 1976 w sprawie doboru, szkolenia oraz uprawnień i obowiązków Instruktorów Obrony Cywilnej". Zgodnie z tym dokumentem wyłącznie osoby będące Instruktorami mogły prowadzić szkolenia podstawowe ludności w zakresie OC.
Oto jakie warunki musiał spełnić kandydat na Instruktora Obrony Cywilnej:
- Ukończyć 21 lat;
- Mieć wykształcenie wyższe lub średnie;
- Ukończyć kurs instruktora OC lub nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności w konkretnej specjalności w związku z pracą zawodową;
- Zdać przed komisją powołaną przez Szefa Wojewódzkiego Inspektoratu OC egzamin odpowiedni dla danej spajalności;
- Mieć dobre przygotowanie polityczno-społeczne i duży zasób wiedzy ogólnej oraz umiejętności dydaktyczne;
- Cieszyć się autorytetem i zaufaniem w miejscu pracy i zamieszkania.
- Ogólna
- Przeciwpożarowa
- Medyczno-sanitarna
- Weterynaryjna i ochrony roślin
- Techniczna
Ponadto istniały dwie klasy instruktorów - klasa I i II. Instruktorzy II klasy mogli prowadzić zajęcia jedynie z ludnością i pracownikami zakładów pracy nie wchodzącymi w skład formacji OC, zaś instruktorzy klasy I szkolili także członków tych formacji. Nowo przeszkoleni instruktorzy posiadali klasę II i dopiero po upływie roku mogli ubiegać się o nadanie klasy I. Ponadto instruktorzy obu klas powinni być weryfikowani co najmniej raz na 3 lata.
Instruktorom przysługiwała legitymacja oraz odznaka instruktora (na zdjęciu powyżej).
Ponadto istniała także funkcja "Młodzieżowego Instruktora OC", którzy mieli prowadzić zajęcia o tematyce Obrony Cywilnej z młodzieżą, w ramach Związku Harcerstwa Polskiego. Szczegóły związane z ich szkoleniem, uprawnieniami i obowiązkami regulował osobny dokument. Podobnie jednak jak zwykli instruktorzy mogli oni nosić odznakę, oraz wydawano im odpowiednie legitymacje.