niedziela, 27 maja 2018

Pyrkon 2018

W dniach 18-20 maja w Poznaniu po raz kolejny odbył się "Pyrkon". W tym roku konwent odwiedziło ponad 43 tys. osób. "Pyrkon" jako największy w Polsce festiwal fantastyki to gratka dla wszystkich miłośników sci-fi, fantasy oraz wszelkich innych gałęzi fantastyki. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć atrakcji dla fanów Stalkera, czy szerzej rozumianego post-apo.

Sporą atrakcją, tak jak podczas poprzednich edycji, była możliwość spotkania pisarzy tworzących książki np. w ramach "Fabrycznej Zony". W tym roku pojawili się między innymi Michał Gołkowski, Krzysztof Haladyn czy Joanna Kanicka. Chętni mogli porozmawiać z ulubionym pisarzem, otrzymać autograf oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie.


Kolejną atrakcją były prelekcje. Zainteresowani mogli posłuchać o historii stalkera na spotkaniu prowadzonym przez Michała Gołkowskiego oraz dowiedzieć się jak naprawdę wygląda wyjazd do Strefy Czarnobylskiej na prelekcji Joanny Kanickiej. Ponadto w ramach Bloku Naukowego zorganizowano wykład o promieniotwórczości i promieniowaniu. Była to ciekawa okazja by dowiedzieć się więcej o tych zjawiskach, w ujęciu bardziej naukowym niż fantastycznym.


Na "Pyrkonie", po raz kolejny, można było też odwiedzić specjalne wioski tematyczne. W tym roku pojawiła się "Wioska Stalkerów" oraz "Belle Apocalypse" w klimatach wschodniego post-apo. Miłośnicy Mad-Maxa i zachodniej postapokalipsy także mogli znaleźć coś dla siebie: "Oldtown" oraz "RadRatz".

(Wioska Stalkerów w tym roku znów robiła wrażenie prezentowaną ilością sprzętu)
(RPD przy stoisku "Belle Apocalypse")
(Motocykle w klimacie Mad-Maxa)

Jednak największą atrakcją "Pyrkonu", jak zawsze, okazali się sami uczestnicy oraz atmosfera na konwencie. Możliwość przedyskutowania z innymi fanami, ulubionych książek oraz filmów a także zapowiedzianej premiery S.T.A.L.K.E.R.a 2. Spędzenie czasu w towarzystwie ludzi o podobnych zainteresowaniach, to coś, po co warto przyjechać na "Pyrkon".

niedziela, 13 maja 2018

Plansze edukacyjne Obrony Cywilnej ZSRR cz.5

Piąty i jak na razie ostatni wpis prezentujący plansze edukacyjne Obrony Cywilnej Związku Radzieckiego. Tablice pochodzą z roku 1983. Wszystkie plansze dotyczą obsługi sprzętu dozymetrycznego i rozpoznawania skażeń. Można więc założyć, że służyły one do szkolenia członków OC a nie ludności cywilnej.

Pozostałe wpisy prezentujące plansze OC ZSRR można zobaczyć tutaj: [link]

Obserwacja radiacji i skażenia
Obserwacja radiacji i skażenia
Obserwacja radiacji i skażenia
Promieniowanie radioaktywne i jednostki jego pomiaru
Metody wykrycia promieniowania radioaktywnego
Urządzenia dozymetryczne
Schemat działania i budowy urządzeń dozymetrycznych
Indykator promieniowania DP-63a
Praca z indykatorem promieniowania DP-63a
Indykator-sygnalizator DP-64
Rentgenometr DP-2
Przygotowanie rentgenometru DP-2 do pracy
Praca z rentgenometrem DP-2
Rentgenometr DP-3b
Praca z rentgenometrem DP-3b

niedziela, 6 maja 2018

Zapałki sztormowe

Stalker, jako osoba wykonująca długie rajdy w głąb zony, potrzebuje pewnego źródła ognia. Zapałki sztormowe to świetny wybór. Pozwalają one na rozpalenie ognia nawet w trudnych warunkach. Od takiej zapałki bez problemu można odpalić biełomora w deszczu, czy rozpalić ognisko nawet przy silnym wietrze. Poniżej posiadane przeze mnie zapałki sztormowe, które nie tylko posiadają wymienione wyżej zalety, charakteryzuje je także klimatyczne pudełko z czasów PRLu.

Ostrzeżenie z tyłu opakowania.