Maski przeciwgazowe typu SzM 41M KF produkowane były w latach 70' i 80' XXw. Zastąpiły ona starsze maski typu SzM41 i SzM-41M, które były wzorowane na radzieckiej masce o tej samej nazwie (ШМ 41). Wersja KF stanowiła ostatnie ogniwo rozwoju tej konstrukcji. Maskę produkowano w pięciu rozmiarach od 0 do 4. Potocznie nazywane są "Słoniami" ze względu na charakterystyczną rurę z przodu. Czasem pojawia się także oznaczenie MUA.
W skład zestawu wchodzą: maska, filtropochłaniacz, rura łącząca oba te elementy, pokrowiec - torba na ramię oraz sporadycznie instrukcja obsługi. "Słoń" skonstruowany został z myślą o wojsku, ale wiele egzemplarzy trafiło także do obrony cywilnej. Egzemplarze wojskowe w przeciwieństwie do cywilnych posiadały z tyłu torby szlufki do zamocowania na pasie.
Filtr, ze względu na swoje wymiary oraz wagę był dość nieporęczny. Z tego względu zdecydowano się na pozostawienie go w torbie, gdzie nie zawadzał i połączono z maską za pomocą rury, zamiast mocować go bezpośrednio do maski, istnieje jednak taka możliwość. Dzięki unifikacji standardów w Układzie Warszawskim można podłączyć do maski filtry produkowane do innych masek w Polsce, jak i w innych państwa sojuszu.
Maska w wersji KF posiada tzw. komorę foniczną, która miała ułatwić
porozumiewanie się w niej. Jednak o ile użytkownik słyszy z założoną
maską całkiem dobrze, o tyle jego słowa są bardzo wytłumione.