niedziela, 2 czerwca 2019

Dawna kopalnia uranu w Głuszycy Dolnej - Grzmiącej

W Głuszycy Dolnej złoża uranu odkryto w roku 1954. W 1956 rozpoczęto eksploatację rudy w założonej tu "kopalni nr. 11". Podlegała ona "Zakładom Przemysłowym R-1 w Kowarach" i funkcjonowała tylko około roku. Epizod wydobycia rudy uranowej w Głuszycy Dolnej/Grzmiącej był więc krótki, jednak niezwykle interesujący.

(Amatorska fotografia z roku 1958, pokazujące budynki kopalni w Grzmiącej. Zdjęcie ze strony polska-org.pl)

W Głuszycy dolnej wydobyto łącznie około 6000 ton rudy uranowej.

 
(Stara mapa pokazująca kopalnię w Grzmiącej)

W Grzmiącej planowano otwarcie większej kopalni, jednak ze względu na zmiany jakie zaszły w latach 1954-56 w strukturze "Zakładów Przemysłowych R-1" ostatecznie zaprzestano wydobycia. Więcej na ten temat można przeczytać w tym wpisie: [link]

(Mapa prezentująca układ kopalni)

(Plan przedstawiająca istniejącą kopalnie na tle planowanej)

Dziś po zabudowaniach kopalni właściwie nie ma śladu. Jedyną pozostałością po niegdysiejszym wydobyciu uranu jest schowana wśród drzew hałda pouranowa.

(Hałda pouranowa obecnie)

Hałda wygląda może dość niepozornie, jednak osoby zainteresowane tematem, oraz dysponujące odpowiednim sprzętem wiedzą, że miejsce to znacząco wyróżnia się na tle otoczenia. Po przyłożeniu do ziemi licznika Geigera, niemal natychmiast rozlega się charakterystyczne popiskiwanie. Poniżej zdjęcia odczytów w kilku miejscach na hałdzie.


Jak widać powyżej, najwyższy odczyt jaki uzyskałem to 9,37 μSv/h (β+γ), przy normie promieniowania wynoszącej w Polsce 0,3 μSv/h.

Pozostałe wpisy o wydobyciu uranu w Polsce można przeczytać tutaj: [link]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz