Jak napisałem wcześniej w moim wpisie o Prypeci (do przeczytania tutaj: [link]) w mieście znajdowało się 15 przedszkoli oraz kilka szkół. Obiekty te są bardzo ciekawe do zwiedzania, ponieważ w przeciwieństwie do domów mieszkalnych nie zostały ogołocone z wyposażenia. Spacer po szkolnych korytarzach, gdzie ostatni dzwonek rozległ się ponad 30 lat temu, odwiedzenie klas w których już nigdy nie odbędzie się żadna lekcja... to naprawdę niesamowite przeżycie. Zwłaszcza, że wnętrza szkół i przedszkoli wyglądają tak jakby porzucono je całkiem niedawno. Książki na szkolnych ławkach, porozrzucane zabawki w przedszkolach, tak jakby jeszcze niedawno ktoś się nimi bawił. Z drugiej strony upływ czasu daje się we znaki wszystkim budynkom w Prypeci a powybijane szyby, przeciekający dach i nierzadko popękane ściany, świadczą o tym ile lat minęło od czasu, gdy dzieci ostatecznie opuściły te miejsca.
Szkoła średnia nr.3 to jedna z najczęściej odwiedzanych placówek oświatowych w Prypeci. Znana jest głównie z dużej ilości masek przeciwgazowych rozrzuconych na podłodze w jednym z korytarzy. Była największą szkołą w mieście, zbudowaną dla ponad 1600 uczniów. Nie była to typowa szkoła z katalogu gotowych projektów, ale budynek zaprojektowany specjalnie w to miejsce. Szkoła ta posiadała też własny basen.
Ciekawy detal fragmentu szkoły Książeczka "Polska Republika Ludowa PRL"
Szkolna izba pamięci
Aula
Sale gimnastyczne
Szkolny basen
Przedszkole nr. 10 "Czeburaszka". Wewnątrz budynku znajduje się sporo zabawek i innych akcesoriów.
Zabawkowe kopiejki Etykieta farb akwarelowych
Karykatura imperializmu - edukacja polityczna od najmłodszych lat
Przedszkole miało własną salę gimnastyczną
Szkoła średnia nr.2. Tę szkołę wybudowano według typowego projektu z katalogu. Budynek jest w nie najgorszym stanie, a w środku znaleźć można wiele ciekawych przedmiotów.
Czyżby model reaktora?
Szkoła średnia nr.1 to najstarsza szkoła w Prypeci. Zbudowana w dużej mierze z cegły. Częściowo zawaliła się podczas zimy, kilka lat temu. Szkoła posiadała własną szklarnię, gdzie uczniowie mogli uczyć się biologii w praktyce.
Mozaika na ścianie przedszkola nr.3 "Słoneczko".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz