niedziela, 5 listopada 2017

Czarnobylska Elektrownia Atomowa

CzAES (ukr. ЧАЕС) czyli Czarnobylska Elektrownia Atomowa (ukr. Чорнобильська атомна електростанція) to elektrownia jądrowa na północy Ukrainy. To właśnie w tej elektrowni, 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy, której skutki odczuwalne są do dzisiaj.
Widok na elektrownię. Nowy sarkofag (tzw. Arka) nad czwartym blokiem energetycznym

Budowę Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej  rozpoczęto w roku 1972, a w 1977 włączono ją do sieci energetycznej. W skład elektrowni wchodziły 4 bloki energetyczne, planowano budowę dwóch kolejnych. CzAES miała być największym tego typu obiektem na świecie. W każdym bloku energetycznym znajdował się reaktor RBMK (ros. РБМК-100) czyli Reaktor Kanałowy Dużej Mocy (ros. Реактор Большой Мощности Канальный) o mocy 1000MW.
Widok elektrowni z daleka. Fotografowanie elektrowni z bliska jest zabronione, poza jednym wyznaczonym miejscem. Pomimo, że elektrownia obecnie nie pracuje, wciąż traktowana jest jako obiekt strategiczny.
Widok na niedokończone bloki energetyczne: piąty i szósty.

26 kwietnia 1986 to właśnie tu, w czwartym bloku energetycznym doszło do Katastrofy Czarnobylskiej. Pomimo, że czwarty blok eksplodował i został przykryty sarkofagiem, pozostałe bloki energetyczne funkcjonowały nadal. Jako ostatni wyłączono 3 blok energetyczny, dopiero w grudniu 2000 roku.

Poniżej porównanie poziomu promieniowania w centrum Warszawy i pod CzAES.

W trakcie katastrofy w czwartym energobloku, kolejne dwa: piąty i szósty były w budowie. Budowa piątego bloku, w chwili katastrofy, ukończona była w 80%, natomiast szóstego w 20%. Poniżej widok na niedokończone energobloki.
Wciąż widać żurawie budowlane oraz sterty złomu, pozostałości po placu budowy.
Tabliczka "Strefa Wykluczenia".

Niedaleko elektrowni znajduje się pomnik Prometeusza, przywieziony z Prypeci. Wkomponowano go w monument poświęcony 30 osobom które poniosły śmierć bezpośrednio w wyniku katastrofy.

Bardzo ciekawymi obiektami są niedokończone chłodnie kominowe piątego i szóstego bloku.

Wyższa chłodnia, przeznaczona dla 5 energobloku.
Promieniowanie tła w wyższej chłodni waha się w okolicach 1μSv/h.
Jednak przy ziemi jest sporo wyższe.
Wewnątrz chłodni znajduje się graffiti przedstawiające jednego z likwidatorów. 
Niedaleko chłodni znajduje się jeden z tzw. hotspotów, czyli miejsc o podwyższonym promieniowaniu. Ten kawałek betonu promieniował jak widać całkiem mocno, wyniki momentami przekraczały 30μSv/h gamma.
Data na jednym z elementów w chłodni.
Widok na niższą chłodnię, szóstego energobloku. 
 Tutaj promieniowanie jest nieco wyższe.
Wszędzie widoczne są ślady po pracach budowlanych, przerwanych nagle ponad 30 lat temu.
Widok spod chłodni kominowych na niedokończone energobloki.
Wkrótce kolejne wpisy z mojej wycieczki do Czarnobyla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz