niedziela, 12 marca 2017

Kolej wąskotorowa w Rudach

Kolej wąskotorową na linii Racibórz - Gliwice zaczęto budować pod koniec XIX w. Pierwszy pociąg przejechał 23 kilometrowym odcinkiem torów 25 marca 1899 r. Cała trasa, po ukończeniu liczyła 51 kilometrów. Przed wojną rocznie z kolejki korzystało nawet 700 000 pasażerów. Po wojnie, w latach 1949 - 1963 wąskotorówka przeżywała prawdziwy rozkwit, ilość pasażerów nie spadała poniżej 1 000 000 rocznie, a w roku 1954 padł absolutny rekord: przewieziono 1 834 400 pasażerów. Potem kolejka stopniowo traciła na popularności na rzecz upowszechniających się innych środków transportu. Ostatni przejazd wąskotorówki pod szyldem PKP miał miejsce w roku 1991.

Mniej więcej po środku 51 kilometrowej linii znajdowała się stacja Rudy przy której ulokowano całe zaplecze niezbędne do funkcjonowania kolejki. Lokomotywownie, hale dla wagonów, wieże ciśnień, warsztaty naprawcze itp. Choć kolejka funkcjonuje do dzisiaj, obsługując głównie ruch turystyczny na około 6 kilometrowym odcinku, wyraźnie widać, że najlepsze czasy wąskotorówka ma już za sobą. Na stacji, oraz w jej otoczeniu znajduje się sporo porzuconego taboru kolejowego, oraz innych pojazdów, wszystko to tworzy bliski memu sercu, postapokaliptyczny klimat. Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze stacji w Rudach.

Na budynku lokomotywowni wciąż znajduje się miły akcent: napisy z poprzedniej epoki.
Lokomotywownia od przodu, na dachu widoczna syrena alarmowa. We wczesnych latach powojennych kolejka przewoziła sporo pasażerów oraz towarów, z pewnością była ważnym obiektem. Ciekawe jak wyglądały tu struktury TOPL.
Wagonownia.
Torowiska przy stacji.
Koło ze skrzydłami - symbol kolei.
Porzucony tabor w okolicach stacji, nie jest tak do końca porzucony. Znajduje się na ogrodzonym terenie i jest skutecznie zabezpieczony przed ewentualnymi aktami wandalizmu, czy szabrownikami. Matka natura robi jednak swoje.
Semafory załadowane na wagon - platformę.
Pozostałości drezyny spalinowej.

Lokomotywy towarowo - manewrowe.
Wagon towarowy, z załadowanymi starymi wózkami z kopalni.
Pług do odśnieżania torów.
Wnętrza wagonów i lokomotyw.
Na sporej części widocznych tu wagonów i lokomotyw widoczne są ciekawe oznaczenia producentów bądź poprzednich użytkowników.
Oprócz sprzętu typowo kolejowego w okolicach stacji znajdują się także inne maszyny, pojazdy i urządzenia.
Wozy gaśnicze z pobliskich OSP.
Dźwig na podwoziu stara.
Budki telefoniczne.
Instrukcja wewnątrz jednej z budek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz