czwartek, 10 grudnia 2015

Czym jest stalker? Krótka historia stalkera.

Stalker to określenie specyficznego typu poszukiwacza stosowane, głównie w fantastyce naukowej, zwłaszcza w utworach o tematyce post-apokaliptycznej. Stalkerzy zajmują się przeszukiwaniem niebezpiecznych (np. skażonych) obszarów w poszukiwaniu cennych przedmiotów. Zazwyczaj są samotnikami, dlatego określam ich mianem "post-apokaliptycznych traperów".

Po raz pierwszy pojęcie stalker w takim znaczeniu pojawiło się w książce Arkadija i Borisa Strugackich pt. "Piknik na skraju drogi" (Пикник на обочине) wydanej w roku 1972. Historia opowiadała o Stalkerach przeszukujących miejsca w których wylądowała na ziemi obca cywilizacja. Choć konwencja postaci zmieniła się nieco od czasu powstania książki to właśnie bracia Strugaccy położyli podstawy pod dzisiejszego stalkera.

Kolejnym dziełem w którym pojawia się Stalker jest film o takim właśnie tytule z roku 1979, stworzony przez genialnego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego. Scenariusz do filmu napisali bracia Strugaccy. Więcej o filmie w moim poprzednim wpisie który można znaleźć tutaj: [link]

Gdy w 26 kwietnia 1986 roku w czwartym bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do katastrofy, wizje Tarkowskiego i Strugackich poniekąd się spełniły. Powstała niebezpieczna, skażona strefa, znaleźli się też śmiałkowie którzy nie bali się zapuścić w głąb "zony". To właśnie z Czarnobylem dziś najczęściej kojarzone jest pojęcie stalkera.
 Elektrownia atomowa w Czarnobylu.

Do dziś powstało jeszcze wiele rożnych książek, gier filmów czy utworów muzycznych o Stalkerach. Do najważniejszych zaliczyć należny serię ukraińskich gier komputerowych "S.T.A.L.K.E.R." oraz cykl książek "Metro 2033" (Метро 2033) rozpoczęty przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Postać Stalkera cały czas inspiruje wielu nowych twórców i fanów, powoli stając się czymś więcej niż tylko fikcyjną postacią. Dla niektórych to wręcz styl życia i "stan umysłu".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz