niedziela, 11 listopada 2018

Szczeliny przeciwlotnicze we Wrocławiu

We Wrocławiu, w czasie II Wojny Światowej Niemcy wybudowali wiele schronów przeciwlotniczych i bunkrów, przygotowując miasto do roli twierdzy - Festung Breslau. Część z tych schronów była nadal wykorzystywana po wojnie. Przykładem takich budowli są szczeliny przeciwlotnicze na terenie jednego z wrocławskich szpitali.

Przy wejściu znajdują się tabliczki z niebieskim trójkątem na pomarańczowym tle - symbolem obrony cywilnej. Dowód na to, że ukrycia te, były wykorzystywane po wojnie.
Na terenie szpitala znajdują się 4 szczeliny, z czego jedna wyraźnie różni się od pozostałych. Wszystkie mają formę podłużnego korytarza z wejściami na końcach i załomem po środku. Pierwsza szczelina ma płaski strop i drzwi pancerne.
Szczelina służy obecnie jako składzik na rury.
Wewnątrz zachowały się elementy urządzenia wentylacyjnego. Interesujący jest fakt, że szczelina posiadała wentylację mechaniczną a nie grawitacyjną. Ciekawe, czy na wyposażeniu znajdowały się też filtry powietrza.
W załomie po środku każdej szczeliny znajduje się studzienka z wodą. W ukryciach brak jednak toalet.

Pozostałe szczeliny są nieco większe od pierwszej. Mają strop o półokrągłym przekroju i drzwi drewniane zamiast pancernych. W tych szczelinach zachowały się jednak fragmenty ławek.
Urządzenie mające służyć do wentylacji schronu. Trudno powiedzieć, czy to oryginalny wentylator przeznaczony do użytku w tym ukryciu. Jak widać, nie jest wyposażony w filtry.
Fragmenty instalacji elektrycznej wewnątrz szczeliny.
Prawdopodobnie rodzaj zaworu, gdyż otwór taki znajdował się w ścianie po obu stronach. Czy miał służyć do wyrównywania różnicy ciśnień? Skoro szczelina posiadała wentylację mechaniczną, to możliwe. Z drugiej strony drewniane drzwi nie są hermetyczne. Czy planowano w takim razie wyposażyć te szczeliny w drzwi pancerne?
Szczeliny zachowane są w dobrym stanie, wciąż znajduje się tam część wyposażenia, bark natomiast śladów wandalizmu i śmieci. Wydaje się jednak, że dziś nie nadawałyby się do ochrony ludności w razie zagrożenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz