niedziela, 21 maja 2017

DP-66M

Miernik promieniowania (rentgenoradiometr) DP-66M to przyrząd polskiej produkcji, służący do pomiaru promieniowania. Cały zestaw mieści się w drewnianej walizeczce i waży łącznie 7,5kg. Pełen komplet to: miernik DP-66M wraz z sondą w skórzanym futerale, przedłużacz do sondy, dwa skórzane paski od futerału, jeden na ramię, drugi do przepasania się, słuchawka douszna, mały śrubokręt, przewód do gniazdka 12V oraz instrukcja obsługi.

Drewniana walizka, która mieści w sobie miernik wraz z akcesoriami.
Skala DP-66M widoczna jest przez okienko w skórzanym futerale. Warto zauważyć, że miernik posiada skalę w rozpadach/minutę*cm2 czyli taką jak DP-66 (poprzednia wersja). DP-66M wyposażone były zazwyczaj tylko w możliwość "indykacji beta".
Front miernika wraz ze "Wskazówkami eksploatacyjnymi". Obok puste miejsce po kontrolnym źródełku promieniowania. Do DP-66M dołączano radioaktywny izotop Sr 90, w celu sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Niestety dostępne w sprzedaży mierniki z demobilu zazwyczaj są go pozbawione.
Pulpit miernika. Widzimy przycisk włączający podświetlenie skali, przycisk kasowania pomiaru, gniazdo do ładowania dozymetrów osobistych DKP-50 oraz przełącznik do obsługi miernika. Możemy ustawić zakres pomiaru, od 200 R/h do 0,5 mR/h, lub włączyć tryb kontrolny w celu sprawdzenia czy baterie się nie rozładowały. Na pulpicie znajduje się też oznaczenie "DP-66M 1972-2680" co oznacza, że jest to miernik DP-66M wyprodukowany w roku 1972, natomiast 2680 to numer konkretnego egzemplarza.
Tu miernik w pozycji kontrolnej.
Miernik z wyciągniętą sondą.
DP-66M bez skórzanego futerału.
Wykonanie zewnętrzne bardzo przypomina to znane z miernika RS-70, opisanego prze ze mnie tutaj: [link]. Poza tym, że tu bakelit jest jaśniejszy.
Z boku widoczne miejsce na baterię, urządzenie zasilane jest przy pomocy 2 baterii R20. Powyżej gniazdo słuchawki.
Cały zestaw.
Sonda z założonym przedłużaczem i wpiętą słuchawką. Miernik gotowy do działania.
Zbliżenie sondy. Biały pasek, pokazujący w którym miejscu należy przyłożyć źródło promieniowania.
Sonda z odsłoniętą przysłoną. Wewnątrz umieszczone są trzy tuby umożliwiające dokonanie pomiaru.
Numer seryjny miernika umieszczony z tyłu sondy.
Skala miernika z włączonym podświetleniem.
Skalę miernika pokryto farbą okresowego świecenia. Efekt widoczny w świetle UV. 
Oraz po wyłączeniu lampy UV.
Dziękuję koledze Grzesiowi, za wypożyczenie miernika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz