niedziela, 25 września 2016

Zakład przemiału łupka w Krobicy

Część terenów dawnego "zakładu wydobycia i przemiału łupka w Krobicy", który podobnie jak kopalnia "Stanisław" wchodził w skład "Jeleniogórskich kopalni surowców mineralnych". Część wydobywcza zakładu w Krobicy nadal funkcjonuje, jednak część odpowiadająca za przemiał jest obecnie opuszczona. Przy drodze koło której znajduje się teren zakładów zachowały się szlabany, którymi niegdyś zamykano drogę w czasie odstrzałów w kopalni. Po jednej stronie drogi mieści się wjazd na teren wydobywczy, a naprzeciwko niego opuszczony kompleks, który na początku wygląda dość niepozornie ponieważ z drogi widać tylko bramę wjazdową i niewielką część budynku administracyjnego. Na terenie znajdują się: brama wjazdowa, budynek administracyjny ze stróżówką, kotłownia, garaże, dwie chale fabryczne, wieża nieznanego przeznaczenia oraz bocznica kolejowa.

Budynek administracyjny ze stróżówką, oraz brama widziane z drogi.
Wnętrze budynku administracyjnego. Zdjęcia, ze względu na kiepskie oświetlenie oraz niedostatki sprzętowe nie oddają prawdziwego widoku opuszczonych pomieszczeń.
Stróżówka.
Dokumenty z czasów funkcjonowania zakładu. Było to coś w rodzaju listów przewozowych informujących o transportach łupku dla klientów. Wynika z nich, że łupek z Krobicy wysyłany był do całej Polski, na kliku dokumentach widoczny był odbiorca z Gdańska.
Wieża nieznanego przeznaczenia, jak widać przylegała do większej z dwóch hal fabrycznych.
Droga na szczyt wieży, oraz widoki z góry.
Tablica BHP w jednym z pomieszczeń w wieży.

Mniejsza z hal fabrycznych.
Druga, większa z hal.
Znajdujące się w hali pozostałości wyposażenia.
Teren stał się atrakcyjnym miejscem dla graficiarzy nie tylko z polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz